Co dalej? Operacja a może nie?

Bardzo proszę o wyjaśnienie. Wizytę u neurochirurga mam dopiero w lipcu, bardzo chcę wiedzieć, co dalej będę spokojniejszy, jak będę wiedział. Opis badania: Do oceny teleradiologicznej przedstawiono badanie wykonane aparatem wielorzędowym spiralnym bez podania środka kontrastowego w algorytmie do oceny kręgosłupa w odcinku LS. Zmiany zwyrodnieniowe i wytwórcze pod postacią osteofitow na krawędzi trzonów kręgowych. Obniżenie wysokości k/m w segm. L4-5 z objawem próżniowym. W segm. L1-2 widoczna jest tylna i dwuboczna przepuklina k/m z uciskiem na worek opony twardej i bezwzgl. stenozą otworów międzykręgowych. Na poziomie L2-3 i L3-4 obecna jest tylna szerokopodstawna przpeuklina k/m ze stenozą otworów międzykręgowych. W segm. L4-5 obecna jest tylna szerokopodstawna przpeuklina k/m z uciskiem na worek opony twardej od przodu. Na poziomie L5-S1 stwierdzam tylno pośrodkową przpeuklinę k/m z uciskiem worka opony twardej od przodu. Innych zmian w wykonanym badaniu TK nie stwierdzam. Rok temu miałem wypadek w pracy i od tej pory mam duże bóle w kręgosłupie, drętwienie kończyn, wykryto (neurochirurg) obniżone czucie w lewej stopie i jest ona lekko spuchnięta, od wypadku drętwienie w kroczu, brak wzwodu, kłopoty z oddawaniem moczu (muszę wyciskać, bo inaczej później kapie). Badania urologiczne nic nie wykazały. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Przytoczony przez Pana opis badania tomografii komputerowej odcinka lędziwiowo-krzyżowego kręgosłupa wskazuje na występowanie wielopoziomowych, zaawansowanych przepuklin. W zależności od zaawansowania zmian mamy do czynienia z uciskiem na worek oponowy, korzeń nerwowy, nerw lub rdzeń kręgowy – co powoduje występowanie dolegliwości bólowych. W przypadku oceny zmian występujących w kręgosłupie dokładniejsze jest badanie rezonansu magnetycznego, które bardziej szczegółowo pokazuje miejscowe zaawansowanie zmian. Jeśli występują przepukliny, postępowanie lecznicze obejmuje rehabilitację i fizykoterapię oraz leczenie operacyjne.
Leczenie przeciwbólowe powinno stosować się jedynie doraźnie w przypadku silnego bólu, ze względu na fakt, że ma ono działanie objawowe, nie poprawia zaburzeń obecnych w kręgosłupie, a niesie za sobą działania niepożądane, w tym duże ryzyko istotnego uszkodzenia błony śluzowej żołądka.
Jeśli u Pana występują istotne objawy takie jak: zaburzenia w oddawaniu moczu i zaburzenia wzwodu, a przyczyny urologiczne tych dolegliwości zostały wykluczone, to przemawia to za większym prawdopodobieństwem wykonania operacji kręgosłupa. Jednak decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje zawsze lekarz neurochirurg, w oparciu o stan kliniczny pacjenta i jego dokumentację obrazową.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty