Co dalej po zakrzepicy żył głębokich?

Witam serdecznie. Mam 23 lata i jestem 2 lata po niesprowokowanej zakrzepicy żył głębokich kończyny dolnej. Od tego czasu zażywam xarelto 20 mg codziennie i nic mi nie dolega. Jedynie jak nie stosuję kompresjoterapii to łydka jest lekko ociężała. W badaniach krwi robionych niedawno na mutację leiden genu czynnika V wyszło, że nieobecna. Antytrombina III również dobrze wyszła. Pytanie co spowodowało zakrzepicę ( nie paliłam, nie jestem osobą otyłą) i co należy robić aby znów nie powróciła?

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
Jeżeli zakrzepica pojawiłą się w młodym wieku bez uchwytnej przyczyny, należy zawsze myśleć o mutacji w obrębie jednego z genów. Mutacje dotyczące czynnika V (leiden)oraz mutacje dotyczące Antytrombiny III występują najczęściej, ale nie są niestety jedynymi mutacjami. Generalnie znane nam mutacje występują jedynie u 30-50% pacjentów z zakrzepicą. Inne możliwe, znane mutacje, które występują zdecydowanie żadziej to: mutacje powodujące niedobór antytrombiny, mutacje powodujące niedobór białka C i niedobór białka S. Istnieją także inne przyczyny
genetyczne, zwiększające ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, tj: mutacje genu czynnika XI i łańcucha β fibrynogenu, grupa krwi A1 i B, niektóre dysfibrynogenemie, zwiększona aktywność czynnika VIII (>150%) i wiele innych. Pełen panel badań jest możliwy do wykonania w genetycznych pracowniach diagnostycznych lub w Instytucie Hematologii

Z wyrazami szacunku
Jan Bujok

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica

Oddział w Warszawie
Al. Jerozolimskie 56C
tel. + 48 2... Pokaż 02
mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu
ul. Powstańców Śląskich 56a/2
tel. + 48 7... Pokaż 993
mail: wroclaw@arsestetica.pl