Co dalej robić po ukąszeniu przez kleszcza?

Dzień dobry, wieczorem z 4.05 na 5.05 zauważyliśmy u córki (6 Lat) na czubku głowy opitego kleszcza, był mniej więcej rozmiaru jak orzeszek ziemny, lekarz zapisał nam: -Antybiotyl Amotaks 500mg/ 5 ml, granulat opakowanie x2 po 100ml, 2x dziennie 7ml/ 14 dni - Maść Betadine 10 dni -Enterol Forte 14 dni ( saszetki ). Wszyscy wiemy jak groźne potrafią być kleszcze, czy to wszystko co możemy na tą chwilę dla małej zrobić? Z góry dziękuję za pomoc.
MĘŻCZYZNA, 35 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

w opisanej sytuacji lekarz zadziałał zgodnie z tzw. profilaktyką antybiotykową po ukąszeniu przez kleszcza, zwłaszcza że kleszcz był mocno opity krwią, co zwiększa ryzyko przeniesienia bakterii Borrelia (wywołującej boreliozę). Amotaks (amoksycylina) w takiej dawce i czasie stosowania jest typowym wyborem u dzieci. Betadine działa miejscowo odkażająco, a Enterol ma na celu ochronę mikroflory jelitowej podczas antybiotykoterapii.

Na tym etapie to rzeczywiście wszystko, co można zrobić, by ograniczyć ryzyko choroby – ważne będzie teraz obserwowanie dziecka przez najbliższe tygodnie. Należy zwrócić uwagę na objawy takie jak: rumień wędrujący (okrągła, powiększająca się zmiana na skórze w miejscu ukąszenia lub gdzie indziej), gorączka, bóle głowy, osłabienie czy bóle mięśniowo-stawowe. Jeśli coś z tego się pojawi, warto ponownie zgłosić się do lekarza.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/ukaszenie-kleszcza-usuniecie-rumien-borelioza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty