Co zrobić z tym kleszczem?

Witam. 10 dni temu w godzinach wieczornych znalazłem wbitego kleszcza w w jądro (dokładnie po lewej stronie). Podejrzewam, że wbił mi się tego samego dnia w godzinach od 10 do 14 ponieważ wtedy siedziałem na trawie. Dodatkowo tego samego dnia podczas jazdy samochodem (w godzinach od 17 do 19 dokuczał mi ból w podbrzuszu i okolicach pachwiny. Kleszcza sam sobie wyciągnąłem niestety pozostawiając mały kawałek głowy bądź też odnóża (trudno mi powiedzieć co to takiego było). Następnego dnia pojawił się strup którego zerwałem wyciągając małą część pozostałości kleszcza,odkazilem ranę i to by było na tyle w tamtym czasie. Dziś po 10 dniach odczuwam uciążliwy ból lewego jądra, nie jest on stały pojawia się co jakiś czas. Czy to może być niebezpieczne? Jak samemu zdiagnozować ewentualną chorobę? I do kogo mam w pierwszej kolejności się udać. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból pachwin i podbrzusza tego samego dnia, w którym doszło do ukąszenia przez kleszcza nie ma związku z zaistniałym faktem i nie świadczy o zakażeniu żadną chorobą odkleszczową, w tym boreliozą. Zatem zarówno bóle brzucha jakiś czas temu, jak i bóle genitaliów blisko 2 tygodnie po ukąszeniu kleszcza mogą być zbiegiem okoliczności, niemniej są niepokojące i sugerowałabym wizytę u internisty – musi on obejrzeć jądra, by ewentualnie pokierować Pana do urologa czy poradni leczenia chorób zakaźnych lub zadecydować o rozpoczęciu antybiotykoterapii.

Natomiast okres 10 dni od ukąszenia przez kleszcza, to moment kiedy borelioza może manifestować swoją obecność, lecz są to zazwyczaj objawy ogólnoustrojowe, przypominające grypę. O tym traktuje przygotowana przez nas infografika, zachęcam do zapoznania się z nią: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy-jak-je-rozpoznac.

Warto również wspomnieć o bardzo rzadkim, ale jednak możliwym objawie boreliozy – jest to chłoniak limfocytowy skóry – niebolesna zmiana w postaci guzka ulokowanego na małżowinie usznej, brodawce sutkowej lub mosznie. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy.

Proszę pamiętać, że nie każde ukąszenie przez kleszcza równoznaczne jest z boreliozą, zaś szybka reakcja i usunięcie kleszcza dodatkowo zmniejsza ryzyko zakażenia krętkiem Borrelia. Jednak w przypadku gdy do niego dojdzie odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia jest kluczowe. Więcej o chorobie oraz metodach leczenia pod tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-charakterystyka-objawy-badania-profilaktyka-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.