Co jest powodem podwyższonych monocytów i czy to powód do zmartwień?

Witam proszę o pomoc. Po wynikach badań okazało się, że mam podwyższone monocyty 0, 64 gdzie norma 0,36. Procentowo już jestem w normie 8,3% Ale nie wiem czy powinnam się martwić, czy nie.

Lek. Paweł Szadkowski

Zwiększenie liczby monocytów we krwi obserwuje się dość często. Przyczyn może być wiele, od chorób zakaźnych typu mononukleoza, leczenie glikokortykosteroidami, przy gruźlicy, po choroby tkanki łącznej, niewydolność wątroby lub nieswoiste zapalenia jelit.
W przypadku rozmazów automatycznych – „liczonych przez komputer” – można uzyskać fałszywe zwiększenie odsetka monocytów. Automat dość często liczy neutrofile jako np. monocyty.
W Pana przypadku, jeśli inne wyniki są w normie, taki wynik nie stanowi powodu do niepokoju.