Co jest powodem utraty wagi u osoby szybko męczącej się?
Mąż (55l.) bardzo chudnie, je jak zwykle a waga leci 1kg na msc. Przy wzroście 172cm waży tylko 58kg. miał podst.badanie krwi i niby wszystko w normie, krwi w kale nie ma, pasożytów też nie stwierdzono. Rtg płuc tez ok .Bardzo źle wygląda i szybko się męczy .. co może być przyczyną? Jakie badania jeszcze można wykonać ? Dziękuję i pozdrawiam .. Małgosia

MĘŻCZYZNA, 55 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Duża niezamierzona utrata masy ciał zawsze budzi niepokój onkologiczny. Diagnostyką powinien pokierować lekarz internista lub lekarz pierwszego kontaktu. Zależy ona od wywiadu i dominujących objawów (np. czy męczliwość występuje ciągle, czy podczas wysiłku, czy towarzyszy jej duszność, czy występują inne obj. ogólnoustrojowe jak nadmierne pocenie, podwyższona temp. ciała itd.). Warto wykonać dodatkowo: USG jamy brzusznej, EKG i (jeśli nie była wykonywana) to morfologia krwi z rozmazem ręcznym, OB, glukoza na czczo (utrata m.c. może czasem wynikać z cukrzycy). Kwalifikuje się pan również do programu profilaktyki raka jelita grubego i warto pomyśleć o wykonaniu kolonoskopii (nawet jeśli badania kału na krew utajoną są prawidłowe). Do rozważenia również gastroskopia. Sugeruję pozostawać po opieką swojego lekarza prowadzącego.