Co jest powodem, że raz mam nadczynność a raz niedoczynność tarczycy?

Dzień dobry. Miałam usuniętą tarczyce w 2007roku. W 2017roku robiono mi USG i stwierdzono ze cytuję... 'wszystko ma pani uschnięte... ' Zapytałam co to znaczy, odpowiedź nic mi nie wyjaśniła. Do dzisiaj mam problem z ustabilizowaniem parametrów tarczycowych. Raz mam niedoczynnosc a za miesiąc już nadczynnosc. Lekarz powiedział żebym sobie robiła tsh i na tej podstawie dostosowywala dawkę leku LETROX. Nie daje sobie rady...

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Jeżeli tarczyca była usunięta w całości, to hormony tarczycy pochodzą tylko z suplementacji. Jeżeli nie wykonano całkowitego usunięcia tarczycy, to hormony tarczycy pochodzą z suplementacji oraz z produkcji pozostałego gruczołu. Aby ustalić poziom dawkowania Letroxu należy ocenić poziom TSH, który powinien się zawierać w przedziale ok. 0,4-4. Jeżeli TSH jest za duże to należy zwiększyć dawkę Letroxu, jeśli za małe to zmniejszyć. Powinien to zrobić Pani endokrynolog lub lekarz rodzinny, szczególnie jeśli są trudności w dobraniu właściwego dawkowania.