Co jest przyczyną krwawienia podczas stosunku?

Witam serdecznie. Jestem 7 lat po totalnej histerektomii, mam zostawiony prawy jajnik, który już nie funkcjonuje. Mój problem polega na tym, że podczas stosunku mam krwawienia z pochwy. Badanie cytologiczne wykonuje często (ostatnie 7 m-cy temu) i wszystko jest w porządku. Mój ginekolog twierdzi, że to atrofia pochwy (mam 51 lat) i obniżenie macicy. Przez kilka miesięcy nosiłam kulki gejszy, ponieważ nie współżyłam od kilku lat przez co pojawiły się później problemy (podczas stosunku odczuwałam niesamowity ból). Po kulkach nastąpiło rozciągnięcie ścianek pochwy i współżycie jest w miarę możliwe. Jednak dzisiaj pokazało się krwawienie podczas stosunku, które po nim ustąpiło całkowicie. Nie mam bólów, ale krew jest koloru mocno czerwonego. Bardzo proszę o pilna odpowiedź. Jestem dość przerażona. Renata.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku wystąpienia krwawienia z pochwy w trakcie lub po stosunku płciowym należy zawsze odwiedzić lekarza ginekologa, aby ustalić przyczynę krwawienia.
Na podstawie opisu nie da się wykluczyć poważniejszych schorzeń.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną krwawienia w Pani przypadku jest ta, o której Pani napisała. U kobiet w starszym wieku krwawienia podczas/po stosunku pojawiają się na skutek zwiększonej podatności na urazy z powodu suchości pochwy a także w wyniku obniżenia narządów rodnych.

Do innych przyczyn można zaliczyć:
- zmiany hormonalne w organizmie - w wyniku spadku aktywności hormonalnej jajników
- zakażenia w obrębie narządu rodnego (u Pani w dużej mierze można wykluczyć, ponieważ nie ma dodatkowych objawów, takich jak ból, czy upławy)
- Zmiany anatomiczne, takie jak polipy, nadżerka, nowotwory szyjki macicy. Lub też zmiany w obrębie pochwy.

Pozdrawiam serdecznie!