Co jeszcze powinnam robić, aby wysmuklić ciało?

Witam. Mam 20 lat i chiałabym trochę się odchudzić, ponieważ dość mam 'boczków' i oponki na brzuchu oraz sporych ud. Ważę 59 kg a mam 166 cm wzrostu. Zaczęłam ćwiczyć aby spalić kalorie oraz jem produkty beztłuszczowe i unikam cukru. Co jeszcze powinnam robić aby wysmuklić ciało?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

należy miesiąc odczekać i zobaczyć jakie rezultaty przyniosły Pani nowe nawyki żywieniowe, jeżeli nie będzie poprawy należy zgłosić się do pobliskiego dietetyka.

Pozdrawiam

Droga Pani!

Pani masa ciała nie wskazuje na nadwagę, w związku z czym nie zalecam odchudzania pod kątem jej zmniejszania. Zalecałabym, tak jak Pani to nazwała, wysmuklenie sylwetki. Proponuję skontaktować się z trenerem na siłowni, który pomoże Pani dobrać odpowiednie ćwiczenia dla Pani problemu i efektów, jakie Pani chciałaby osiągnąć. Dodatkowo będzie Pani miała pewność, że ćwiczenia są bezpieczne. Proszę po ćwiczeniach pamiętać o rozciąganiu mięśni, które przede wszystkim odpowiada za wysmuklenie mięśni!
Oczywiście nie może Pani zapominać o prawidłowym odżywianiu. Należy zachowywać regularne pory spożywania posiłków oraz odpowiednie przerwy między nimi. Unikamy słodyczy, fast foodów, zastępujemy je owocami i warzywami. Korzystamy z mięsa drobiowego, unikamy smażenia. Proszę pamietać także o piciu wody - minimum 1,5 l samej wody w ciagu dnia jest niezbędne (w przypadku ćwiczeń fizycznych więcej)!
Proszę nie dać się oszukać produktom niskotłuszczowym czy bezcukrowym. Bardzo często te produkty mają znacznie gorszy skład jakościowo niż ich odpowiedniki. Są to produkty, które również mimo obniżonej zawartości tłuszczu potrafią dostarczyć jeszcze więcej kcal! Prawidłowo zbilansowana dieta powinna zaiwerać wszystkie składniki odżywcze w postaci białek, tłuszczy i węglowodanów oraz powinna być bogata w składniki mineralne i witaminy. Za mała kaloryczność diety również z czasem przynosi więcej szkody niż pożytku. Początkowo szybko się chudnie, jednakże po krótszym lub dłuższym czasie dochodzi do efektu jo-jo mimo pozostawania w tym samym trybie życia i jedzenia! Proponuję w tej sprawie skontaktować sięz dietetykiem, który dokładnie przeanalizuje Pani dotychczasowy sposób odżywiania, wskaże błędy i pomoże znaleźć sposoby na ich poprawę. Jeżeli będzie Pani zainteresowana, to rozpisze Pani również konkretny jadłospis. Gdyby była Pani zainteresowana takową usługą świadczoną drogą internetową, to służę pomocą, jednakże jest to już opcja dodatkowo płatna.

Jeżeli będzie miała Pani jeszcze pytania, to zapraszam do kontaktu!
Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Witam,
Najlepiej udać się do dietetyka aby dobrał indywidualną dietę. Pisze Pani że jada produkty beztłuszczowe ale ,,dobre tłuszcze'' są niezbędne w naszej diecie! Jadłospis powinien być zbilansowany i pełnowartościowy. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk