Co mam robić z tą piekącą plamą na nodze?

Pojawiła mi się czerwona plama na nodze jakby poparzenie posmarowałem maścią balsolam jest opuchnięta przy dotknięciu piecze
KOBIETA, 52 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani o pojawieniu się na nodze czerwonej, opuchniętej i piekącej plamy. Nie zawiera Pani jednak informacji o tym, czy były jakieś okoliczności, które mogły spowodować jej wystąpienie. Z relacji wynika, że powoduje ona objaw w postaci opuchlizny oraz pieczenia. W związku z tym można podejrzewać kilka różnych przyczyn.

Przede wszystkim, jako że jest sezon letni, to może być to ugryzienie. Niejednokrotnie przez owady leśne czy polne pojawiają się takie zmiany skórne. Możliwe, że ma Pani alergię na substancje zawarte w wydzielinach owadów.

Nie można też wykluczyć infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze także drażniące działanie słońca, które mogło doprowadzić do poparzenia.

Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, może Pani na początek udać się do apteki, aby uzyskać preparaty bez recepty, które złagodzą uciążliwe dolegliwości. Jeśli jednak po ich użyciu nie poczuje się Pani lepiej, to trzeba będzie udać się do lekarza internisty albo dermatologa. Lekarz obejrzy zmianę i zadecyduje jakie postępowanie będzie bezpieczne i skuteczne. Możliwe, że wystarczy zastosowanie preparatu aptecznego z większą ilością substancji aktywnych, a zmiana zniknie. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z personelem medycznym. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-skory

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-skad-sie-bierze-i-jak-ja-zmniejszyc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.