Dlaczego mam opuchnięte ręce po opaleniu?

Dzień dobry. Pracuje na zewnątrz więc wiąże się to z tym, że słońce w moim przypadku nie jest uniknione. Dwa dni z rzędu miałam na sobie koszulkę bez rękawów i opaliły mi się ramiona dość mocno. Moje pytanie jest następujące... Po drugim dniu od słońca zauważyłam u sobie opuchnięte ręce są one dość mocno czerwone i bolące, ale nie ma świądu ani żadnych pęcherzy czy też gorączki. Ta opuchlizna najbardziej mnie zastanawia ona schodzi z ramion coraz to niżej czy to jest normalne jak sobie pomóc na ból oraz opuchliznę zamiast maślanek kaforu hydrożelu i pantenolu w spreju który dość mocno piecze na skórze

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

poparzenia słoneczne mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu, dlatego każdorazowo przed wyjściem na zewnątrz powinniśmy stosować krem z wysokim filtrem UV. W powikłaniach po poparzeniu możemy odczuwać różne objawy, są to m.in. gorączka, pęcherze, zaczerwienienie/schodzenie skóry, bóle głowy czy mięśni. Nabrzmienie skóry, jej opuchlizna jest oznaką poparzenia I. stopnia i jest to normalna reakcja organizmu w tego tupu sytuacjach. W celu ulżenia sobie w bólu możemy zastosować zimne okłady, np. z kwasu borowego, wziąć prysznic w chłodnej/letniej wodzie, użyć maści z kwasem hialuronowym, który nawilży skórę, spożywać dużo cytrusów zawierających witaminy wspomagające gojenie. Na dolegliwości bólowe można z reguły przyjąć paracetamol. Dodatkowo warto w tym czasie nosić lekkie i przewiewne ubrania, które nie będą powodowały obtarć, a także proszę pamiętać, aby szczególnie teraz nie wystawiać się na słońce.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/oparzenie-sloneczne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-poparzenia-slonecznego

https://portal.abczdrowie.pl/chron-swoja-skore-przed-poparzeniami-slonecznymi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.