Co mam robić z tą wysypką na udach?

Witam, Mam 29 lat i odkąd pamiętam zawsze miałem latem problem z wysypką na udach. Zimą nie mam nic, natomiast latem gdy jest gorąco pojawia mi się na udach duże czerwonych krostek. Czy są jakieś sposoby aby temu zapobieg? Jakieś konkretne kosmetyki do mycia lub smarowania?
MĘŻCZYZNA, 29 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Problem z letnimi wysypkami jest dość powszechny i może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak pocenie się, tarcie skóry o odzież, czy reakcja alergiczna na składniki kosmetyków lub materiały, z których wykonana jest odzież.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy wysypka jest wynikiem nadmiernego pocenia się lub tarcia. W takim przypadku pomóc mogą luźne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, jak bawełna, które pozwalają skórze oddychać i minimalizują pocenie się.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, to dobrze jest wybierać produkty o łagodnym składzie, bez silnych detergentów i substancji zapachowych, które mogą podrażniać skórę. Warto sięgać po kosmetyki "dla skóry wrażliwej" lub "hipoalergiczne". Przykładowo, mydła zawierające wyciągi z aloesu lub owsa mogą być bardziej odpowiednie, ponieważ posiadają właściwości kojące i nawilżające. W przypadku jednak silnych podrażnień, warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże znaleźć przyczynę problemu i wdroży ewentualne leczenie.

Warto także przeprowadzić testy alergiczne, żeby ewentualnie wykluczyć podłoże alergiczne. W niektórych przypadkach, już sama eliminacja określonych produktów czy materiałów z codziennego użytku może znacząco poprawić stan skóry. Więcej na temat wysypki można przeczytać na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-objawy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.