Co mogło spowodować wysypkę na stopach?

Witam. Od około miesiąca czasu na górnej części stóp pojawiła mi się wysypka. Są to czerwone,suche i często swędzące plamy. Pojawia się tego coraz więcej aż do okolic kostek. Zmieniałem już środki do prania i nic nie pomogło. Smaruję maścią Dermavell i też nic. Dodam że kiedyś miałem coś podobnego na dłoniach ale po jakimś czasie samo zeszło.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkich zmiany powinien obejrzeć lekarz dermatolog, który określi przyczynę występowania opisanych przez Pana dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie. Przyczyny mogą być różne i mieć np. podłoże alergiczne, naczyniowe, czy hematologiczne. Opisane przez Pana objawy mogą świadczyć również o chorobie autoimmunologicznej, takiej jak łuszczyca, która objawia się m.in. suchymi, swędzącymi plamami. Więcej na jej temat może Pan przeczytać na portalu abcZdrowie: https://portal.abczdrowie.pl/luszczyca

W zależności od przyczyny zostanie dostosowane odpowiednie leczenie, dlatego lepiej nie prowadzić kuracji na własną rękę. Do czasu wizyty u lekarza, warto zadbać o odpowiednią higienę stóp. Po kąpieli należy dokładnie osuszać stopy. Ważne jest również chodzenie wyłącznie w skarpetkach z wysokiej jakości bawełny oraz przewiewnym obuwiu.

Warto również zapoznać się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-przyczyna-wysypki-na-stopach-lokciach-i-dloniach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wysypka-na-stopach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.