Co mogą oznaczać wypieki na twarzy i podwyższony puls?

Witam. Mam glupie pyt od kilku dni mam wypieki na twarzy . cala twarz mnie pali szczeg po poludniu kikla godz sie utrzymuja bola tez mnie oczy i mam podwyzszoby puls w granicach od 90 do 118 od czego to moze byc fakt faktem wstaje przed 5 i ide spac po 23 czy to ze zmeczenia ? Dodam ze mm tachykardie zat.biore leki nie chce latac do lekarza z byle czym i mu glowe zawracac prosze o porade .

Lek. Wojciech Zygmunt

Takie zmiany mogą wynikać ze zmęczenia i nadmiernego narażenia na światło słoneczne. Mogą także powstawać w wyniku reakcji alergicznych. Jeżeli towarzyszy im bardzo wysoka gorączka (~40 stopni Celcjusza) możliwa jest choroba infekcyjna jaką jest róża. Jeżeli występują inne objawy infekcji (gorączka, dreszcze, zmęczenie i osłabienie) polecam udać się do lekarza. Warto też wziąć pod uwagę od jak dawna utrzymuje się tachykardia zatokowa. Jeżeli objawy będą się utrzymywać przewlekle, koniecznie proszę skonsultować się ze specjalistą (reumatolog), gdyż mogą to być początki choroby układowej jaką jest toczeń (inne początkowe objawy to osłabienie, bóle stawów, nadżerki w jamie ustnej i inne). Pozdrawiam i życzę zdrowia.