Co mogą oznaczać wzdęcia?

Witam, choruję na niedoczynność tarczycy oraz hashimoto, dodatkowo nietoleruję laktozy (co z diety zostało wykluczone), prawdopodobnie mam jelito drażliwe natomiast objawy ustąpiły już jakiś czas temu. Niestety męczą mnie przewlekłe wzdęcia, mimo wysiłku fizycznego i zdrowej diety. Wzdęcia pojawiają się niezależnie od posiłku jaki jem. Dodam, że nie mam biegunek lub zaparć, nic mnie nie boli. Krew utajona badana, wyszła OK. Jelita nie bolą. Ginekologicznie też wszystko ok. Spożywam gluten, natomiast nie mam objawów związanych z bólem brzucha. Lekarz stwierdził, że nie jest wymaga kolonoskopia ponieważ nie mam objawów chorych jelit. USG brzucha OK. Co może być przyczyną ? Nie jestem osobą otyłą, ani grubą. Bardzo proszę o poradę.

Najpierw na pewno jeśli nie jest unormowana niedoczynność tarczycy to trzeba ją unormować czyli uzyskać prawidłowy poziom hormonów tarczycy we krwi. Niedobór hormonów tarczycy mogą powodować słabą perystaltykę jelit co wyzwala wzdęcia. Jeśli równowaga hormonalna tarczycy jest prawidłowa to zapewne wzdęcia mogą być pojedynczym objawem zespołu jelita drażliwego. Są różne postacie diet i leków, które pozwolą zminimalizować problem wzdęć lub nawet je wykluczyć. W razie możliwości dobrze by było w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z gastroenterologiem.