Co mogą znaczyć te problemy z poruszaniem się u mojej mamy?

Dzień dobry Moja mama ma 71 lat. Od jakiegoś czasu coraz wolniej chodzi idąc zatrzymuje się i nie może się ruszyć. Idąc ręce trzyma przed sobą zgięte. Co to może być proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozumiemy zaniepokojenie stanem zdrowia Pani mamy, być może towarzyszą jej dolegliwości bólowe, o których Panią nie poinformowała. U osób starszych często możemy spotkać się ze strachem przed wizytą u lekarza, stąd zalecam wnikliwą rozmowę w celu ustalenia przyczyny takiego zachowania. Jak już Pani wspomniała, mama jest w wieku podeszłym, jedną z przyczyn opisanego zachowania mogą być problemy z ruchomością stawów. Sprawność stawów spada wraz z wiekiem, często występują także uszkodzenia chrząstki stawowej, podczas których poruszanie się sprawia ból chorej osobie. Warto także ustalić, czy mama nie przeciążyła swoich stawów. Inną przyczyną może być występowanie zwyrodnień lub chorób reumatycznych o podłożu autoimmunologicznym.

Bez ustalenia, co sprawia ból Pani mamie ciężko postawić trafną diagnozę, proszę z nią porozmawiać i spróbować ustalić przyczynę bólu, a następnie zasięgnąć porady odpowiedniego specjalisty.

Życzymy zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bole-stawow

https://portal.abczdrowie.pl/stawy

https://portal.abczdrowie.pl/ochrona-stawow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.