Co może znaczyć ten problem ze zginaniem palców?

Coraz częściej zauważam problem przy zginaniu palców u rąk. Moje palce wyglądają jak by miały lekkie przerosty i czuję, że zginanie sprawia mi trudności. Do kogo zwrócić się z tym problemem, co to może być i jak to leczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wskazany przez Panią objaw polegający na problemie ze zginaniem palców u rąk może mieć podłoże w wielu schorzeniach. Po pierwsze, taki stan często jest spowodowany przez chorobę “trzaskających palców”, czyli zakleszczające zapalenie ścięgna. W takim przypadku występują problemy ze zginaniem i poruszaniem palców (głównie kciuka). Oprócz tej dolegliwości występują też stany bólowe i widoczny obrzęk tych okolic.

Podany symptom występuje również przy zwyrodnieniowym zapaleniu stawów, jednak ta choroba dotyka zazwyczaj osób o wiele starszych od Pani. Ból często atakuje palce, powodując sztywność i ograniczenie ruchu.

Istnieje również odmiana reumatoidalnego zapalenia stawów, powoduje ona stany zapalne w tkance łącznej i równie często odpowiada za problemy ze zginaniem kończyn i palców.

Taki przypadek może też wystąpić przy zespole cieśni nadgarstka. Może powstać między innymi w wyniku urazu lub przeciążenia, wywołuje drętwienia dłoni i ból.

Zalecamy wizytę u ortopedy lub neurologa, którzy będą mogli przeprowadzić odpowiednie badania i postawić trafniejszą diagnozę (możliwe, że będzie potrzebne leczenie farmakologiczne lub rehabilitacja).

W wolnej chwili może się Pani zapoznać z pytaniami innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sztywnienie-stawow-oraz-problem-ze-zginaniem-palcow-u-rak-i-zaciskaniem-piesci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-bol-palcow-przy-zginaniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-palcow-dloni-u-59-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.