Zapytaj lekarza

7 4 1 , 9 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może znaczyć ból w kostkach i nadgarstkach?

Mam 22 lata i odczuwam ból w kostkach i nadgarstkach. Przy ruchach słychać "strzelanie". Ból nasila się w nocy.
KOBIETA, 22 LAT 8 miesięcy temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

istnieje kilka możliwych przyczyn takiego stanu – jeżeli trwa to od niedawna i dodatkowo nie towarzyszą Pani obrzęki stawów, to niewykluczone, że przyczyną problemu są niedobory składników budujących chrząstkę. By organizm produkował odpowiednią ilość mazi stawowej, potrzebuje: wapnia, białka, kwasów omega-3, witamin z grupy B oraz C i D3. Warto więc po pierwsze przeanalizować swoją dietę pod tym kątem, a po drugie – wspomóc się suplementem zawierającym m.in. chondroitynę i witaminę C. Proszę zapoznać się z tą infografiką: https://zywienie.abczdrowie.pl/co-jesc-aby-miec-zdrowe-stawy.

Ból stawów może mieć też swe źródło w kilku chorobach. Jeżeli dolegliwości trwają dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem – na początek internistą, który podejmie decyzję, czy skierować Panią do ortopedy, czy też reumatologa. Może być konieczne wykonanie badań – RTG lub badania z krwi w celu wykluczenia RZS, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów. O tej jednostce chorobowej może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/reumatoidalne-zapalenie-stawow.

Badanie RTG z kolei może pomóc w rozpoznaniu ewentualnej chondromolacji, choć zazwyczaj dotyczy ona stawu kolanowego. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/chondropatia. Warto także wykonać morfologię i sprawdzić poziom OB, CRP, a także TSH – choroby tarczycy bywają przyczyną niedomagania stawów.

Więcej o bólach stawów w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/bole-stawow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy