Co oznacza wynik PCNA?

Cierpię od kilku lat na bóle wielostawowe, zwłaszcza w okolicach bioder i pachwin. Ból najsilniejszy jest nocą, ale też po wysiłku czy długim siedzeniu. Co w tym przypadku może oznaczać dodatni wynik ANA (średnio dodatni), a dokładnie PCNA? Inne badania krwi wychodzą prawidłowo.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ANA, czyli Anti-Nuclear Antibodies, to grupa przeciwciał, które są skierowane przeciwko strukturom jądra komórkowego we własnym organizmie.

Zatem ich podwyższony poziom w badaniach wskazuje na różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne. Więcej o tych schorzeniach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-autoimmunologiczne.

Wysoki poziom ANA świadczy o chorobie, niekiedy atakującej wiele narządów jednocześnie. Jeżeli u Pani ta wartość idzie w parze z bólami stawów, to można domniemywać chorobę układu ruchu powodującą zapalenie stawów, np. RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Przeciwciała PCNA pojawiają się właśnie w surowicy osób chorych na schorzenia reumatoidalne. Tutaj może Pani szczegółowo zapoznać się z tym tematem: https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe.

Proszę skonsultować się z lekarzem, który zlecił Pani badania – postawienie diagnozy wymaga skorelowania wyników wszystkich badań z zebranym wywiadem. Więcej o bólach stawów i chorobach, które mogą manifestować się takimi dolegliwościami pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-moga-swiadczyc-bole-stawow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.