Co znaczą te wybroczny na udach i piersiach?

Dzień dobry. Mam 21 lat. Ostatnio pojawiły się u mnie wybroczyny na udach i na piersiach. Lekarz zlecił badanie na przeciwciała Ana1 i wynik wyszedł dodatni. Dodam jeszcze że jestem w 6 tygodniu ciąży. Czy wynik dodatni oznacza jakąś chorobę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety wynik badań, w tym przeciwciał ANA, koniecznie należy skonsultować z reumatologiem. Bez tego trudno cokolwiek domniemywać, zwłaszcza że nie podała Pani wartości oznaczonych przez Panią przeciwciał.

Natomiast przeciwciała jądrowe oznacza się w przypadku podejrzenia układowej choroby tkanki łącznej – kolagenozy. Jeśli jest Pani zainteresowana, to szerzej został potraktowany ten temat w naszym materiale wideo: https://portal.abczdrowie.pl/rozne-kolagenozy. Podwyższone miano przeciwciał jądrowych może świadczyć o trwającym procesie autoimmunologicznym.

Proszę pamiętać, że słabo dodatni wynik ANA może pojawić się nawet u zdrowych osób i nie świadczyć o niczym niepokojącym, dlatego zawsze należy skorelować wyniki badań z objawami czy ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Szerzej o przeciwciałach jądrowych w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe.

Sugeruję, by niezwłocznie skonsultowała się Pani z lekarzem, zwłaszcza biorąc pod uwagę Pani stan oraz pojawienie się wybroczyn. Poza takimi chorobami jak zespół Sjorgena czy toczeń rumieniowaty, podwyższone parametry ANA mogą wskazywać na chorobę Hashimoto czy zespół antyofsfolipidowy, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ciąży. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-antyfosfolipidowy-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.