Co mogę jeść a czego unikać przy podwyższonym kwasie moczowym?

Dzień dobry! Chciałbym zapytać co mogę jeść a czego unikać przy podwyższonym kwasie moczowym, enzymach watrobowych (alt aspat bilirubina) i glukozie? Glukoza nieznacznie podwyższona bo do 110 mg/dł na czczo a reszta dość sporo bo prawie wszystko o 100. Chciałbym też wiedzieć po jakim czasie od zmiany diety wyniki się unormuja i co z alkoholem? Mężczyzna 26 lat

Dzień dobry, Dobranie diety do przedstawionych przez Pana wyników powinno się odbyć po konsultacji z lekarzem i ustaleniu przyczyny takich wyników badań oraz informacji o zleconej farmakoterapii. Niestety bez szczegółowych informacji w tym zakresie nie jest możliwe dobranie prawidłowej diety. Czy tym wynikom badań towarzyszy otyłość? To co nie ulega wątpliwości to konieczność wykluczenia alkholu przy problemach z wątrobą, zalecałabym też dietę lekkostrawną, która będzie łagodna dla wątroby. Pana dieta nie powinna obfitować w mięso oraz ryby (w formie konserw) na wypadek gdyby podwyższony kwas moczowy mógł być związany z dną moczanową. Zbyt wysoka glukoza jest z kolei wksazaniem do wykluczenia z jadłospisu źródeł cukrów prostych, przede wszystkim wszelkiego rodzaju słodyczy. Biorąc pod uwagę różne i częściowo wykluczające się zalecenia dietetyczne jakie są związane z takimi nieprawidłowościami w badaniach sugeruję konsultację ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednie zalecania w Pana sytuacji medycznej i życiowej. Życzę dużo zdrowia!