Co mogę jeszcze zrobić, aby zostać mamą?

Dzień dobry, mam 49 lat i FSH na poziomie 80 . Od trzech miesięcy nie mam okresu. Czy jest jeszcze szansa na zajście w ciąże? Co zrobic aby jeszcze cieszyć się macierzyństwem

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety normy dla tego hormonu mieszczą się w granicach 3-12 mIU/ml. Natomiast w przypadku nadmiernie podniesionego poziomu folikulotropiny – czyli powyżej 18 mIU/ml prawdopodobieństwo zajście w ciążę jest bardzo niskie, nawet przy stymulacji owulacji.

Więcej informacji na temat hormonu FSH i badań pod tym adresem: 3-12 mIU/ml.

Natomiast interpretacji badania poziomu FSH należy dokonywać w porównaniu z poziomem estradiolu, ponieważ to folikulotropina wpływa na wydzielanie estradiolu, co zwrotnie przekłada się na mniejszą produkcję FSH.

Stąd też powinna Pani jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub zwrócić po pomoc do kliniki leczenia niepłodności, gdzie badania, na które kierowana jest pacjentka, mają na celu bez żadnych wątpliwości ustalenie rezerw jajnikowych, a także przyczyn niepłodności lub bezpłodności kobiety.

Zachęcam również do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-po-40.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.