Co mogę zrobić z tymi tłuszczakami?

Witam. Mam problem z tluszczakami. Mam ich duzo na rece, na placach, ale najgorsze,ze mam je na udach.Od kolan w gore. Sa widoczne juz, jest ich pelno.Wstydze sie pokazywac nogi. Co robic? Jestem zalamana.Mam dopiero 30 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tłuszczaki to niezłośliwe nowotwory w postaci torebki, wewnątrz której znajduje się tłuszcz. Są najczęściej defektem kosmetycznym, ale jeżeli pojawia się ich więcej niż bądź lokalizują się np. w mózgu, to mogą stanowić realny problem. Niestety wciąż nie zostały poznane przyczyny powstawania tych zmian – jedna z hipotez mówi o czynniku genetycznym, inna o znaczeniu układu immunologicznego. Więcej w naszej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/tluszczaki-nowotwory-niezlosliwe.

Ponieważ trudno ocenić przyczynę oraz sposób postępowania z tłuszczakami w Pani przypadku, to sugeruję niezwłoczną wizytę u lekarza – koniecznie należy obejrzeć guzki, by ocenić czy kwalifikują się do usunięcia chirurgicznego, czy też do liposukcji lub lipolizy (polecanej w przypadku większej liczby zmian). Tutaj znajdzie Pani więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/tluszczaki-kiedy-je-usunac. Należy też ocenić, czy mnogość tłuszczaków nie jest manifestacją rzadkiej choroby skóry – choroby Dercuma.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.