Czy ten tłuszczak na plecach jest normlany?

Witam , mam 21 lat moja waga 56 kg i od roku czasu mam golke na plecach po lewej stronie koło posladka podejrzewam że to tluszczak bo można ta golka ruszać. Mam pytanie czy w tym wieku to normalnie i przez co to mam? I czy może sprawiać bóle? I jakie? Proszę o odpowiedź Pozdrawiam .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tłuszczak to niezłośliwy guz tkanki łącznej, który powstaje z dojrzałej komórki tłuszczowej – może tworzyć się na plecach, ale i twarzy, nogach oraz pośladkach. Często występuje między 40. a 60. rokiem życia, choć nie tylko – mogą go mieć nawet i dzieci.

Jest niebolesny, nieszkodliwy i nie wymaga leczenia, chyba że skłaniają nas ku temu względy estetyczne lub też tłuszczak jest duży i po prostu przeszkadza. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak. Jeżeli chodzi o przyczynę powstawania tłuszczaków, to trudno jest wskazać jednoznacznie, co je powoduje – może to być co najmniej kilka czynników, m.in. otyłość, ale też uwarunkowania genetyczne, czyli występowanie tłuszczaków w rodzinie.

Jeżeli ma Pani obawy co do guzka na ciele, to proszę skontaktować się z lekarzem z Pani przychodni POZ, który dokona wstępnego rozpoznania lub skieruje Panią do dermatologa. W odróżnieniu od tłuszczaka np. tłuszczakomięsak jest zmianą złośliwą, podlegającą leczeniu, dlatego nie należy bagatelizować jakichkolwiek zmian na skórze. Więcej pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/tluszczaki-kiedy-je-usunac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.