Czy poziom miedzi ma wpływ na powstawanie tłuszczaków?

Dzień dobry,mam pytanie dotyczące tłuszczaków.w ostatnim czasie wychodzi mi bardzo dużo tłuszczaków,czy przyczyną może być podwyższona miedź?nie suplementowalam miedzi.czy raczej jakiś niedobór czy nadmiar witamin.badania wątroby dobre.ogolnie wyniki dobre.dzuekuje za odpowiedź.
KOBIETA, 40 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Powstawanie tłuszczaków nie powinno być bezpośrednio związane z poziomem miedzi w organizmie.

Zmiany te są spowodowane nadmiernym przerostem tkanki tłuszczowej i mogą mieć one podłoże genetyczne, ale również cytogenetyczne, pourazowe, poza tym ich przyczynę może stanowić uszkodzona wątroba, nadużywanie alkoholu, ale również schorzenia takie jak: zespół Proteusza, choroba Madelunga, Gardnera czy Dercuma. W związku z pojawieniem się u Pani w ostatnim czasie wielu tłuszczaków, powinna się Pani zgłosić do specjalisty.

Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów, w których poruszono temat tłuszczaków:

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczaki-i-ich-usuwanie

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.