Co może być przyczyną krwi w spermie?

Skąd w spermie krew brak urazu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

hematospermia, czyli krew w nasieniu, może mieć wiele przyczyn. Niekiedy nie udaje się jej ustalić, często też ten stan trwa przez kilka tygodni, po czym zupełnie ustępuje, nie powodując żadnych konsekwencji zdrowotnych..

Niemniej zawsze jest podstawą do skonsultowania się z lekarzem pierwszego kontaktu bądź urologiem. Może być konieczne badanie nasienia, USG jąder czy TK miednicy mniejszej.

W zależności od innych objawów lekarz może podejrzewać m.in. choroby weneryczne (rzeżączka, chlamydia lub opryszczka narządów płciowych). Tutaj więcej o chorobach przenoszonych drogą płciową: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne.

Również stany infekcyjne cewki moczowej, jąder czy najądrzy mogą objawiać się występowaniem krwi w nasieniu – ich przyczyną są bakterie, wirusy lub grzyby. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-najadrza-i-jadra. Szybka reakcja – zarówno w przypadku chorób wenerycznych, jak i innych stanów zapalnych narządów płciowych – jest kluczowa w postawieniu diagnozy i leczeniu.

Dużo rzadziej zdarza się, by hematospermia miała poważniejsze źródło, choć należy wspomnieć, że jej podłożem może być nawet nowotwór – jądra, prostaty, najądrza, guzy pęcherzyków nasiennych i wreszcie inne choroby prostaty czy gruźlica narządów płciowych.

O nowotworze jąder może Pan przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jadra-rodzaje-objawy-profilaktyka-raka-jadra.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.