Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy lekarz rodzinny może wypisać skierowanie na takie badania?

Czy lekarz rodzinny może mi dac skierowanie jeśli go poproszę na badania na choroby weneryczne takie jak: chlamydioza,rzeżączka, opryszczka narządów płciowych, rzęsistkowica i kandydoza? Po wizycie u ginekolog nie dostałam żadnych skierowań mimo że zaczęłam rozmowę że profilaktycznie chciałabym się przebadać
KOBIETA, 18 LAT 4 miesiące temu

Fakty o zdrowiu - Chlamydia

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

skierowanie może wystawić ginekolog w przypadku uzasadnionego podejrzenia którejś z chorób. Co do kandydozy, to grzybica pochwy jest bardzo częstą przyczyną infekcji i wystarczy badanie cytologiczne, a nawet badanie ginekologiczne – ocena narządów płciowych i wydzieliny.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-grzybicy-pochwy.

Chlamydiozę czy rzeżączkę również bada się w przypadku gdy zachodzi prawdopodobieństwo zainfekowania, z kolei opryszczka narządów płciowych, powodowana przez wirusa HSV, manifestuje się charakterystycznymi zmianami, które zauważalne byłyby dla ginekologa. Jeżeli nie ma żadnych wskazań ku temu, raczej badań nie wykonuje się.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to o opryszczce narządów płciowych przeczyta Pani w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-narzadow-plciowych-diagnostyka.

Jeżeli natomiast zachodzi podejrzenie którejś z tych chorób, można wykonać badania serologiczne – na przeciwciała anty-HSV-2, w przypadku rzeżączki test PCR w kierunku Neisseria gonorhoae, a w podejrzeniu chlamydiozy – przeciwciała w klasie IgA, IgM oraz IgG. Jednakże na ten temat musi Pani porozmawiać ze specjalistą, a nie lekarzem rodzinnym.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy