Co może być przyczyną problemów z ciśnieniem?

Mężczyzna, 38 lat. Ze względu na sporadyczne skoki ciśnienia 180/100, częściej 150/100 i utrzymujące się przez klika dni średnio 130-140/90-100, przy odczuwalnym niepokoju, mrowieniu ciała, drżeniu kończyn, od roku przyjmowałem rano Nedal 5mg, wieczorem Polpril 2,5mg - leczenie po badaniach tzw. kardiologicznym ABC - wynik pozytywny. Z powodu braku zauważalnej poprawy, dalszych wyskoków ciśnienia oraz utrzymujących się podwyższonych wartości rozkurczowych, od miesiąca przyjmuję rano Nebilet HCT 25 5mg i Polpril 5mg wieczorem. Ciśnienie zjechało do niskich wartości, 105-120/65-85. Po przydługim wstępie, do meritum: w ciągu minionego roku zdarzyło mi się 4-5 razy wybudzić się w nocy, zwykle ok. 02:00, z wyraźnie odczuwalnym szybkim tętnieniem w uszach - pomiar ciśnienia wtedy zwykle 160/100. Wówczas albo odczekanie, albo aspiryna, albo captopril 12,5mg, albo wszystko naraz i do spania. W ostatnich dwóch tygodniach natomiast wybudzałem się już trzy razy, ale z wyraźnym dyskomfortem w postaci tętnienia, uczucia dużego niepokoju, niemożnością zaśnięcia. Co ciekawe wówczas wykonany pomiar ciśnienia w zasadzie OK, nawet jak było wyższe, to spadało, natomiast tętno podwyższone do 80 i spadanie bardzo oporne albo wcale. Efekt, wyłączone w środku nocy ze snu 3 godziny. Co może być przyczyną takiego stanu: nowe leczenie na przykład?

Lek. Tomasz Budlewski

Sadze ze warto jest wykonać holtera ciśnieniowego i ustalenie dalszego postepowania przez lekarza rodzinnego lub kardiologa