Zapytaj lekarza

1 , 0 3 4 , 1 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może oznaczać podwyższony poziom retikulocytów w badaniu krwi?

Mam 30 lat, ostatnio dwa razy zdarzyły mi się biegunki w odstępie dwóch tygodni. Nie biegłabym do lekarza, gdyby nie to, iż ostatnim razem była to biegunka ze śluzem. Lekarz zlecił badania kału, ale nie wyszło nic niepokojącego - krew utajona - ujemny wynik, badanie ogólne prawidłowe, brak jaj pasożytów i nie stwierdzono salmonelli. Morfologia też bez większych odchyleń, trochę niskie żelazo (66,7), ale mam obfite miesiączki. Niepokojący jest wynik: retikulocyty - 19, gdzie norma jest od 5 do 15. O czym to może świadczyć? Czy mam jakieś krwawienia? I dlaczego prawidłowy byłby wynik krwi utajonej? P.S. Czy wynik może być zły z powodu miesiączki podczas badania krwi?
30 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witam,

zwiększony odsetek retikulocytów może być fizjologiczną reakcją na obfite krwawienie miesiączkowe. Prawidłową reakcją wzmożonego tworzenia krwinek czerwonych w szpiku w odpowiedzi na ich zwiększoną utratę.

Warto za kilka tygodni powtórzyć oznaczenie - w okresie między krwawieniami menstruacyjnymi, jednak nie bezpośrednio po zakończeniu miesiączki.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy