Co może oznaczać podwyższony poziom retikulocytów w badaniu krwi?

Mam 30 lat, ostatnio dwa razy zdarzyły mi się biegunki w odstępie dwóch tygodni. Nie biegłabym do lekarza, gdyby nie to, iż ostatnim razem była to biegunka ze śluzem. Lekarz zlecił badania kału, ale nie wyszło nic niepokojącego - krew utajona - ujemny wynik, badanie ogólne prawidłowe, brak jaj pasożytów i nie stwierdzono salmonelli. Morfologia też bez większych odchyleń, trochę niskie żelazo (66,7), ale mam obfite miesiączki. Niepokojący jest wynik: retikulocyty - 19, gdzie norma jest od 5 do 15. O czym to może świadczyć? Czy mam jakieś krwawienia? I dlaczego prawidłowy byłby wynik krwi utajonej? P.S. Czy wynik może być zły z powodu miesiączki podczas badania krwi?
30 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zwiększony odsetek retikulocytów może być fizjologiczną reakcją na obfite krwawienie miesiączkowe. Prawidłową reakcją wzmożonego tworzenia krwinek czerwonych w szpiku w odpowiedzi na ich zwiększoną utratę.

Warto za kilka tygodni powtórzyć oznaczenie - w okresie między krwawieniami menstruacyjnymi, jednak nie bezpośrednio po zakończeniu miesiączki.

Pozdrawiam