Co oznacza brak retikulocytów?

O czym świadczy zerowa ilość retikulocytow o średniej i wysokiej ziarnistości przy ferrytynie na poziomie 18 (norma 13-150)?
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Prawidłowo, ze wykonuje Pani kontrolne badania krwi wraz z oznaczeniem ferrytyny. Taka diagnostyka jest podstawową profilaktyką w kierunku ważnych chorób krwi. Wskazywać również może, jaki jest ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Według przedstawionych wyników badań, poziom ferrytyny wystąpił w dolnej granicy normy referencyjnej. Mogłoby to świadczyć o początkach niedokrwistości oraz nieprawidłowym transporcie żelaza w organizmie.

Wspomniała Pani, ze wystąpił zerowy poziom retikulocytów o średniej i wysokiej ziarnistości. Są one bezjądrzastymi komórkami, które mają zdolność do syntezy hemoglobiny. Określenie liczby retikulocytów mają duże znaczenie dla erytropoezy przy niedokrwistościach.

Taki brak oznaczenia mogłoby wskazywać na znaczną niedokrwistość, niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego oraz uszkodzeniu szpiku kostnego.

Z racji odległości, trudno jest określić przyczynę takiego wyniku. Dlatego zalecamy konsultację z lekarzem hematologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/retikulocyty-charakterystyka-przygotowanie-do-badania-badanie-interpretacja-wynikow

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty