Co oznacza taki wynik morfologii krwi u 25-latki?

Dzień dobry Proszę o interpretację wyników zrobionych z powodu ciągłego odczuwania niepokoju oraz ciągłego wewnętrznego napięcia. RDW-CV 16,2 (norma do 15,9), liczba monocytów 0,29 (norma od 0,34), mocznik 15,3 (norma od 16,6), ferrytyna 11,5 (norma od 13). Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że chce Pani poznać przyczynę zgłaszanych dolegliwości. Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że wskazane parametry nie wystąpiły w znacznych odchyleniach od norm referencyjnych. Jednakże w przypadku ferrytyny można przypuszczać, że występuje pewna niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. Możliwe, że obfite miesiączki oraz niewystarczająca podać żelaza wraz z pokarmem przyczyniły się do tego stanu.

Należałoby rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: CRP, poziom kreatyniny, witaminy B12, kwasu foliowego, transferyny oraz retikulocytów.

Istnieje przypuszczenie, że uczucie znużenia oraz niepokoju mogłyby wynikać z niedoborów ferrytyny i ogólnej niedokrwistości. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem internistą lub hematologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o właściwej suplementacji oraz ewentualnej dalszej diagnostyce.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-gospodarki-zelazem

https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.