Czy mam nawrót anemii w wieku 28 lat?

Witam, jakiś czas temu robiłam badania morfologii. Od pewnego czasu czuje się znużona, przemęczona oraz śpiąca. Mam małe dziecko, tłumaczę że to może przez zakres obowiązków. Wyniki badań morfologi wyszly następująco. Krwinki czerwone podwyższone 5.29 zakres normy 3.50 - 5.00. Następnie obnizone MCV 80.5 norma 83 - 103. Kolejne MCH obniżone 26.3 dla normy 28- 34. Zrobiłam również badanie żelaza i wykazało 71.8, a zakres prawidlowy 37 - 145. Dodam, że miałam cesarskie cięcie 14 msc temu, przed porodem borykałam się z anemią, ale wyniki podczas trwania ciazy i ciągłej suplementacji były w normie. Czy to może być nawrót anemii? l. 28

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obniżone parametry morfologii krwi obwodowej MCV i MCH mogą wskazywać na anemię z niedoboru żelaza, a za tą tezą przemawia zarówno Pani samopoczucie, jak i fakt, iż w ciąży cierpiała Pani z powodu niedokrwistości. Odsyłam do artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/mch oraz https://portal.abczdrowie.pl/mcv.

Ponieważ wartość stężenia żelaza we krwi nie jest miarodajna i nie ukazuje faktycznego stanu zdrowia, sugerowałabym poszerzenie badań krwi o ferrytynę i transferynę. Niestety wartość żelaza jest bardzo zmienna – kilka dni spożywania produktów o stosunkowo wysokiej zawartości tego pierwiastka może spowodować, że wynik badań będzie zafałszowany. O faktycznym wysyceniu organizmu żelazem mówi poziom białka zwanego ferrytyną. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Proszę również skonsultować wyniki badań z lekarzem – prawdopodobnie przepisze Pani preparat żelaza. Warto także zadbać o dietę, która poprawi parametry krwi, ponieważ sama suplementacja żelaza może nie wystarczyć.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-anemii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.