Czy jest inna metoda leczenia anemii?

Witam, mam 35 lat i stwierdzoną anemię z powodu niedoboru żelaza; ostatnie wyniki morfologii: HCT - 27,6; RBC - 4,65; HGB - 7,5; WBC - 6,9; MCV - 59,4; MCHC - 27,2; MCH - 16,1; RDW - 18,7; PLT - 346, żelazo w surowicy - 15 ug/dl; TIBC - 470 ug/dl; UIBC - 455 ug/dl; procent wysycenia - 3,2%, ferrytyna - 3 ng/ml, transferyna - 403,94 mg/dl. Wyniki takie mam już od dłuzszego czasu; zażywanie tabletek z żelazem nie pomaga, powodują wstrząs organizmu. Lekarz zaproponował przetaczanie krwi. Nie mam przekonania do takiego leczenia. Czy jest jeszcze inna metoda leczenia anemii lub jakieś badanie, które pomogłoby w ustaleniu, dlaczego nie wchłaniam żelaza z pożywienia i z lekarstw. Pozdrawiam.

35 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Najważniejsze w skutecznym leczeniu anemii jest znalezienie i wyeliminowanie jej przyczyny. Częstym powodem niedokrwistości z niedoboru żelaza są przewlekłe krwawienia. Pomocne w ich diagnostyce są badania endoskopowe żołądka (gastroskopia) i jelita grubego (kolonoskopia). Wskazana byłaby konsultacja ginekologiczna, aby wykluczyć krwawienie z dróg rodnych. Jeżeli nie toleruje Pani zaleconego przez lekarza doustnego preparatu żelaza, być może wystarczy zmiana preparatu na lepiej tolerowany. Istnieje także możliwość podawania żelaza w postaci wlewów dożylnych - jedynie w warunkach szpitalnych pod ścisłym nadzorem lekarskim. Przetoczenia krwi traktujemy jako ostateczność i stosujemy w przypadku bardzo zaawansowanej anemii, gdy poziom Hgb <7.