Czy takie objawy i wyniki badań wskazują na anemię?

Dzień dobry, od około.1,5 roku objawiają się u mnie: uczucie ciągłego zmęczenia (czasem wycieńczenia) - w ciągu dnia, przed snem oraz po przebudzeniu. Rozdrażnienie, zmiany nastrojów, nerwowość, mrowienie kończyn. Morfologia w normie , hemoglobina 12,8 ale żelazo 6,5. MCV 94,9 a witamina B12 119. Czy to anemia?
KOBIETA, 38 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonano już podstawowe badania, dzięki którym odnaleźć przyczynę wspomnianych dolegliwości.

Analizując przedstawione wyniki krwi, można by stwierdzić, że wystąpił delikatnie obniżony poziom hemoglobiny oraz duży niedobór żelaza.

Warto byłoby rozszerzyć diagnostykę o oznaczenie poziomu hormonów tarczycy, kwasu foliowego, transferryny, retykulocytów, a także ferrytyny. Dodatkowo można wykonać USG jamy brzusznej oraz tarczycy.

Dopiero cały komplet badań będzie mógł dać odpowiedź o stopień niedokrwistości. Zalecamy w związku z tym stacjonarną konsultację u lekarza hematologa, który po badaniu przedmiotowym oraz analizie wszystkich wyników badań zdecyduje o dalszych krokach postępowania oraz odpowiednim leczeniu.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została również poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

https://portal.abczdrowie.pl/hemoglobina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.