Jak rozumieć te wyniki badań u 36-latki?

Od niemal roku leczę się na niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Przy okazji kontrolnych badań pod kątem tarczycy miałam teraz robioną morfologię(głównie ze względu na przebyty w lipcu Covid). W morfologii wyszło podwyższone RDW-CV( 15,8 %) i RDW-SD(51,4 fl). Reszta wskaźników w normie. W robionej rok temu morfologii RDW-CV miałam na poziomie 14,25 %.Drugie nie było robione. Czy należy się tym przejmować i iść do lekarza czy to raczej minimalne odstępstwo od normy ?
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Badanie moczu na ciała ketonowe

Ciała ketonowe pojawiają się, m.in. jeżeli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu na pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Dlatego też w profilaktyce powinno stosować badanie krwi na obecność ciał ketonowych ? można je zrobić w domu lub w laboratorium.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, zwłaszcza, jeżeli występuje choroba przewlekła tarczycy. Dzięki takiej profilaktyce można w porę uchwycić wszystkie nieprawidłowości i ocenić stan funkcjonowania organizmu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony wynik badania morfologii, można by stwierdzić, że wartości parametrów: RDW – CV oraz RDW – SD zostały nieznacznie przekroczone. Wyższy wynik poszczególnego wskaźnika mógłby świadczyć o większym rozmiarze erytrocytów. Główną przyczyną takiego stanu są niedobory witaminy B12, żelaza oraz kwasu foliowego. Mogłoby to wskazywać na rozwijającą się niedokrwistość.

Możliwe, że w wyniku niedostatecznej podaży żelaza w diecie rozwinęła się anemia. W związku z tym zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem, który po analizie wyników badań zdecyduje o dalszych krokach.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/rdw-morfologia-co-to-za-wskaznik-normy-nieprawidlowosci

https://portal.abczdrowie.pl/rdw-sd

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty