Jak rozumieć opis morfologii u 20-latki?

Dzień dobry co oznaczają wyniki morfologii? wbc 5.0 lymph 1.9 mid 0.30 Gran 2.8 lymph% 37.5 mid% 6.4 gran% 56.10 hgb 11.30 (norma 11.5-16) rbc 4.49 hct 33.30 (norma 36-46) mcv 74.2(norma 80-97) mch 25.30 ( norma 28-34)mchc 34.10 rdw-cv 12.90 RDW sd 45.70 plt 178 MPV 9 pdw 11.70 pct 0.16 Stosuje antykoncepcje hormonalna czy powinnam wykonać inne badania ? Dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi. To niezbędne postępowanie profilaktyczne w kierunku wielu chorób oraz ogólna ocena funkcjonowania organizmu. Istotny jest fakt, czy występują jakieś objawy wskazujące na chorobę przewlekłą, a także, jaki jest stan ogólny organizmu.

Na podstawie wskazanych wyników morfologii można by stwierdzić, że niektóre parametry wystąpiły poniżej ustalonych norm referencyjnych. Mogłoby to wskazywać na niedokrwistość spowodowaną zbyt małą zawartością żelaza oraz ferrytyny w surowicy krwi. Na taki stan może mieć wpływ wiele czynników, przede wszystkim zbyt obfite miesiączki, a także niewystarczająca podaż żelaza wraz z pożywieniem.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub hematologiem, który po analizie dotychczasowych wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnej suplementacji.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

https://portal.abczdrowie.pl/hemoglobina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.