Co może oznaczać taki ostry ból z prawej strony pleców?

Witam, mam pytanie co może mi dolegać. Co jakiś czas łapie mnie nagły ostry ból z prawej strony pleców nad biodrem. Przeważnie jak leżę albo siedzę. Ten ból jest paraliżujący nie mogę się ruszyć, wstać. Jedyną opcją jest położenie się na lewym boku i dopiero wstaje. Po tym ból mija, ale czuję obciążenie w tym miejscu. Miałam prześwietlenie i wyszło m.in. skolioza.
KOBIETA, 19 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Przykro mi, że boryka się Pani z tak nieprzyjemnymi dolegliwościami. Nagły, ostry ból w okolicy pleców nad biodrem, który Pani opisuje, może być spowodowany wieloma czynnikami, a skolioza, o której Pani wspomniała, może odgrywać w tym pewną rolę.

Skolioza (https://portal.abczdrowie.pl/skolioza ) to boczne skrzywienie kręgosłupa, zatem może prowadzić do nierównego obciążenia mięśni i stawów, a to z kolei czasami skutkuje bólem, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy dłużej pozostajemy w jednej pozycji na przyklad siedząc lub leżąc. Taki rodzaj bólu, o którym mówimy, może też wynikać z ucisku na określone punkty między kręgami lub nerwami wychodzącymi z kręgosłupa, szczególnie w sytuacji, gdy skrzywienie jest wyraźne w dolnej części pleców.

W związku z tym, aby dokładnie zrozumieć przyczynę Pani dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, takim jak ortopeda lub neurolog. Mogą być potrzebne kolejne badania, jak na przykład rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa, który pozwoli uzyskać dokładniejszy obraz struktury kręgosłupa i okolicznych tkanek oraz wykluczyć inne możliwe przyczyny bólu, na przykład problemy z dyskami międzykręgowymi czy stanami zapalnymi.

W międzyczasie, warto zwrócić uwagę na codzienne nawyki, które mogą pomóc złagodzić obciążenie pleców, czyli utrzymanie prawidłowej postawy, regularne przerwy na rozciąganie podczas dłuższego siedzenia czy leżenia, umiarkowana aktywność fizyczna, by wzmocnić mięśnie pleców i brzucha, które wspierają kręgosłup.

Mam nadzieję, że niedługo uda się znaleźć przyczynę bólu i skuteczne metody leczenia, które przyniosą Pani ulgę i poprawę samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.