Co może powodować taką niechęć do kontaktów fizycznych?

Dzień dobry, jestem 22-letnią kobietą i mam liczne problemy związane z seksualnością. Byłam w związkach, ale nigdy nie doszło do głębszego kontaktu fizycznego, ponieważ mam przed nim duże bariery, a nawet powiedziałabym że pocałunki rzadko kiedy sprawiają mi przyjemność. Wspomniane związki jednak były z mężczyznami - zakochuję się w nich głęboko, ale obawiam się że są to uczucia platoniczne, nie pociągają mnie fizycznie, męskie ciało mnie wręcz odrzuca. Natomiast ciało kobiece jest dla mnie dużo bardziej atrakcyjne, ale ciężko mi stwierdzić, czy w tym przypadku byłabym w stanie pozwolić sobie na bliskość intymną, czerpać z niej przyjemność - nigdy jeszcze nie byłam w takiej relacji z kobietą, nie spotkałam żadnej, w której mogłabym się zakochać. Generalnie wydaje mi się, że rzadko cokolwiek mnie podnieca, od 2 tygodni leczę się psychiatrycznie na depresję, czy to może mieć związek z taką niechęcią do kontaktów fizycznych? Czy jest szansa, że ona minie? Czy to możliwe, że w tym wieku jeszcze nie dojrzałam do stosunku, czy może jednak powinnam spróbować z kobietą? Te wszystkie wątpliwości powodują, że mam lekki mętlik w głowie, nie potrafię określić, czego chcę, ani z czym się utożsamiam...

Dzień dobry. Jednym z objawów depresji jest obniżenie napędu psychomotorycznego oraz libido - popędu seksualnego. Niechęć do zbliżeń fizycznych natomiast może mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Na poziomie emocjonalnym może oznaczać trudność z zaufaniem, z otwieraniem się na drugą osobę, lęk przed bliskością, przed odrzuceniem, przed zranieniem lub byciem zranionym. Zastanawiam się, jak to jest, że spotykała się Pani z mężczyznami, pozwalała na kontakt fizyczny (pocałunki), jednocześnie czując odrazę do nich. Ciekawi mnie też, jaką generalnie Pani ma wizję mężczyzn i kobiet. Co oznaczałoby dla Pani, gdyby Pani w sobie odkryła pragnienia erotyczne wobec kobiet? Jakie ma Pani w sobie przekonania na temat osób homoseksualnych? Jeśli są negatywne, może Pani w sobie nieświadomie blokować pewne impulsy. Jeśli samo wyobrażenie kontaktów homoseksualnych budzi lęk, trudno pomyśleć o satysfakcji z kontaktów. To samo z mężczyznami - ciężko czerpać przyjemność, gdy żywi się odrazę. Odpowiadając na Pani pytanie - czy minie niechęć - jeśli ta niechęć pojawiła się w przybliżeniu równolegle do depresji - może minąć, gdy depresja zacznie maleć. Jeśli natomiast ten problem występował od zawsze, od wielu lat, nastoletnich, a nawet dziecięcych - samo nie minie. W tym drugim przypadku wskazane byłoby podjęcie psychoterapii jako że doświadczane przez Panią objawy może rozumieć jako wyraz konfliktów wewnętrznych. Dodam jeszcze, że niektóre leki psychiatryczne mogą okresowo w mniejszym lub większym stopniu obniżać libido - lecz nie jest to bardzo częste. Leki rozwijają swoje działanie przez ok. 2 do 4 tygodni. W pierwszych tygodniach mogą powodować chwilowe pogorszenie nastroju (mętlik w głowie który Pani opisuje może być powiązany z tym - z pobudzeniem OUN przez leki), co jest związane z adaptacją organizmu do nowej substancji. Po tym okresie powinna Pani odczuć ich pozytywny wpływ. Jeśli będzie dla Pani niezadowalający, i objawy będą się utrzymywały, a w Pani będzie narastał mętlik, napięcie - proszę skontaktować się z psychoterapeutą. Jeśli natomiast już teraz ma Pani poczucie, że sobie nie radzi, nie poradzi - można umówić się na konsultacje online. Zapraszam. Kamila Dziwota//kamidziwot@gmail.com// tel. 513306125