Co może powodować to uczucie w pochwie?

Jestem w 12 tygodniu ciąży, od 3 tygodni dokucza mi bolesne parcie na mocz, często oddaje mocz w małych ilosciach czemu towarzyszy pieczenie. Do tego zaczęłam odczuwać pieczenie i ból w pochwie, oraz wrażenie jakby coś w niej było i uciskalo. Byłam u ginekologa 3 razy od kiedy się to zaczęło, 3 razy mialam przepisany Afastural oraz raz Nystatynę dopochwowo. Nic nie ulega poprawie. Co może powodować to uczucie w pochwie? Jakie badania mogę wykonać? Proszę o pomoc już nie mam siły

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, przyszła mama może zaobserwować u siebie pewne objawy, część z nich to działania organizmu związane z ciążą i przygotowaniem do porodu, te dolegliwości nie powinny niepokoić. Należy do nich między innymi wodnista, mleczna wydzielina o neutralnym zapachu czy uczucie kłucia, któremu nie towarzyszy gorączka lub krwawienie. Inne objawy są bezwzględnym powodem do zgłoszenia się do lekarza. Pyta Pani o możliwe badania, jednym z najczęściej proponowanych jest posiew moczu, który pozwala rozpoznać bakterie dające dokuczliwe objawy, a dalej zaproponować skuteczny preparat, by je wyeliminować. Co ważne, kobiety w ciąży mają tendencję do "łapania" infekcji intymnych, dlatego zachęcamy, by zapoznała się Pani z zasadami higieny intymnej u ciężarnych w poniższym artykule, może się to okazać pomocne na tym etapie Pani życia. Przyszła mama ponadto powinna mieć warunki do spokojnego przeżycia tego szczególnego czasu w życiu, proszę dać sobie prawo do odpoczynku, dbać o dietę, spacery, a wszelkie niepokoje konsultować z lekarzem, tak, by ograniczyć poziom stresu. Życzymy zdrowia i szczęśliwego rozwiązania.

https://zdrowie.parenting.pl/zapalenie-pochwy-w-ciazy

https://zdrowie.parenting.pl/klucie-w-pochwie-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.