Co może znaczyć ta opuchlizna z rana?

Chciałabym zapytać dlaczego rano gdy wstane mam opuchniętą twarz, oczy i opinają się na mnie spodnie, a gdy przychodzi wieczór to spodnie robią się dużo luźniejsze, opuchlizna schodzi, z czego to wynika i jak temu zapobiec ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Problem, o którym Pani pisze bardzo często występuje wśród kobiet w różnym wieku. Jednakże wraz z wiekiem zwiększa się podatność na różnego rodzaju obrzęki.

Biorąc pod uwagę opisane przez Panią objawy, można by stwierdzić, że cierpi Pani na zatrzymanie wody w organizmie, powodujące różnego rodzaju obrzęki, między innymi w okolicach twarzy.

Przypadłość taka może wynikać z niewystarczającego nawodnienia organizmu, zmian hormonalnych, zaburzeń pracy tarczycy, reakcji alergicznych (głównie na kosmetyki lub pokarmy), a także stosowania niektórych leków (między innymi sterydów).

Obrzęk może pojawiać się po jednej stronie twarzy lub obustronnie. Bardzo często obejmuje powieki, policzki oraz obszary żuchwy.

Istotnym jest również, aby zaobserwować, czy opuchnięcia na twarzy, czy całego ciała mają związek z dniem cyklu płciowego. Zazwyczaj obrzęki są większe w ostatniej fazie cyklu, przed pojawieniem się miesiączki.

Ze względu na odległość, trudno jest dokładnie ocenić występujący u Pani problem. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem. Specjalista zdecyduje o takiej diagnostyce i ewentualnym leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-skad-sie-bierze-i-jak-ja-zmniejszyc

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-pozbycie-sie-wody-z-organizmu

https://portal.abczdrowie.pl/zatrzymanie-wody-w-organizmie-objawy-przyczyny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.