Co może oznaczać ta opuchlizna na głowie po urazie?
Uderzyłem się mocno w głowę koło ucha. Najpierw ucho, spuchło, a następnie ta "opuchlizna" zaczęła przemieszczać się. Na czoło a teraz na zatoki. Tomografia wyszłła ok, nie ma żadnych krwiaków. Czy to normalne że ta opuchlizna tak chodzi po tej głowie?

MĘŻCZYZNA, 66 LAT 7 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry!
Dziękuję za podzielenie się swoją historią. Uderzenie w głowę może być bardzo nieprzyjemne i stresujące.
Fakt, że opuchlizna przemieszcza się po głowie, może być normalnym zjawiskiem po urazie. Opuchlizna jest wynikiem reakcji organizmu na uraz – w tym przypadku na uderzenie. Tkanki wokół miejsca urazu mogą gromadzić płyn, co powoduje obrzęk. Ponieważ tkanki twarzy i głowy są luźniejsze i bardziej elastyczne, płyn z opuchlizny może przemieszczać się pod wpływem grawitacji lub ruchów głowy.
Jest to dość powszechne zjawisko, zwłaszcza jeśli nie ma innych objawów takich jak ból głowy, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty czy zawroty głowy. Ważne jest, że tomografia komputerowa nie wykazała żadnych krwiaków ani poważniejszych urazów, co jest bardzo dobrą wiadomością.
Jeśli jednak opuchlizna nie zacznie się zmniejszać, pojawią się nowe objawy lub ból stanie się bardziej intensywny, proponuję ponowny kontakt z lekarzem. Dobrze jest również monitorować swoje samopoczucie i zwracać uwagę na wszelkie zmiany w stanie zdrowia.
W celu łagodzenia opuchlizny warto stosować zimne okłady na miejsce urazu, unikać gorących pryszniców i kąpieli oraz starać się trzymać głowę w wyższej pozycji podczas snu - to może pomóc w redukcji obrzęku.
Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji: