Co robić po takim urazie głowy?
4 dni temu podczas zjazdu na rowerze miałem wywrotkę, ale nie wydaje mi się żebym uderzył się w głowę, bolą mnie inne częsci ciała, głowa przy dotyku w ogóle nie jest bolesna. Miałem założony kask dobrej jakości. Pamiętam zarówno chwilę przed wywrotką jak i co robiłem jak wstałem i poszedłem z kolega do domu gadającem. Moja mama pielęgniarka twierdzi, że powinien iść do neurologa aby mnie zbadał i może zlecił TK, bo to niebezpieczne urazy i można mieć wstrząsnienie mózgu nawet bez uderzenia w głowę bezpośrednio, na skutek gwałtownego ruchu . Mam 35 lat, ale trochę zgłupiałem - czy to nie jest już przesada. Poza lekkim bólem głowy nie miałem żadnych innych objawów. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
wstrząs mózgu jest zazwyczaj spowodowany bezpośrednim urazem głowy, a nie gwałtownym ruchem.
Jeżeli od urazu minęło już 4 dni, a nie występują symptomy takie jak: ból głowy, dezorientacja, niewyraźna mowa, rozdrażnienie, zaburzenia pamięci okresu, kiedy wystąpił uraz, zaburzenia równowagi, czy opóźniona reakcja, to najprawdopodobniej nie doszło do wstrząśnienia mózgu. W takich przypadkach bardzo często poszkodowany traci przytomność.
Ewentualne powikłania po urazach głowy, to tworzenie się niebezpiecznych dla zdrowia i życia krwiaków wewnątrzczaszkowych. Aby je wykryć, stosuje się obrazowe badania głowy. Jednak w Pana przypadku jest to raczej niemożliwe, ponieważ z opisu można wnioskować, że nie doszło to bezpośredniego urazu głowy.