Co robić z tymi objawami u dziecka po upadku?

Przewróciłam się z córką na rowerze w sobotę o 14:30. Córka była w kasku i w foteliku, mówiła że uderzyła się w głowę o chodnik. Nie miała i nie ma do dzisiaj poniedziałek 18:30 żadnych objaw, nie była też guza, siniaka. Nie wiem o co się uderzyła czy o bok fotelika czy o chodnik.Byłam sama w szoku więc nawet nie zwróciłam uwagi jak lezala. Ile jeszcze czasu powinnam je bardziej obserwować? Jakieś badania?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze się stało, że podczas jazdy rowerem córka miała założony kask. Upadek może zdarzyć się każdemu, a noszenie kasku może skutecznie ochronić głowę przed groźnymi uszkodzeniami mózgu. Pierwszym znakiem, że córce nic poważnego się nie stało, jest brak widocznych obrażeń zewnętrznych na ciele dziewczynki, tj. otarć naskórka, siniaków, krwawienia, krwiaków czy opuchlizny. Kolejnym dobrym sygnałem jest fakt, że dziecko nie skarży się na żadne dolegliwości bólowe, szczególnie głowy i szyi. Przez kolejnych kilka dni wskazane byłoby zwracanie uwagi na pojawianie się takich symptomów jak ograniczenie ruchu szyi, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia koncentracji, pamięci, widzenia czy też wzmożona wrażliwość na hałas i światło. Jednak jeżeli do tej pory takie objawy nie miały miejsca, to najprawdopodobniej już się nie pojawią. Jeśli ma Pani wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, wskazana będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje córkę na badania neurologiczne.

W poniższych materiałach może Pani znaleźć więcej interesujących Panią informacji:

https://portal.abczdrowie.pl/wstrzas-mozgu

https://portal.abczdrowie.pl/urazy-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.