Czy mogło dojść u dziecka do urazu?

Witam, wczoraj jechalam autem z dzieckiem 4,5 roku oraz mężem, dziecko zapięte w fotelik tyłem do kierunku jazdy, jechałam 30-40km /h niee daleko domu. Gwałtownie zahamowałam mąż odpiął się wcześniej , na nic się nie skarży nic mu nie jest. Dziecko też nie , choć się martwię jak długo ich obserwować ? Boję się ,że mogło by coś się stać.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko stwierdzić, czy mogło dojść do jakiegoś urazu w tej sytuacji. Podczas gwałtownego hamowania może dojść do tzw. urazu smagnięcia batem, czyli uszkodzenia kręgosłupa szyjnego. Dochodzi wtedy najczęściej do naderwania ścięgien i mięśni w odcinku szyjnym.

Objawy pojawiają się zazwyczaj do 24 godzin po zdarzeniu, dlatego, jeśli Pani rodzina nie skarży się na bóle w okolicach szyi, to można być spokojnym i prawdopodobnie nie doszło do żadnego urazu.

W celu uniknięcia takich sytuacji należy zawsze korzystać z pasów bezpieczeństwa.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w naszych materiałach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/uraz-kregoslupa-szyjnego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.