Co może znaczyć taki wygląd dłoni?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu moje dłonie po kontakcie z wodą robią się bardzo szybko szorstkie i pomarszczone, jakbym je moczyla od kilku dobrych minut, oczywiście po osuszeniu objawy znikają. Ale zauważyłam tak , że po wyjściu z prysznica dłonie są blade, nie są białe, tylko dość blade i skóra od wewnątrz jest jakby 'cienka' widac wszystkie żyły jakie idą przez dłoń, dodatkowo jakby nachodzila lekka 'opuchlizna' między nadgarstkiem, a kciukiem także od wewnętrznej strony. W zeszłym roku robiłam badania takie jak morfologia krwi, echo serce, rtg klatki piersiowej i wszystko było w porządku, czy to powód do niepokoju? Czy mam wykonać jakieś badania? Dodam, że jestem kobieta i mam 23 lata

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Objawy, które Pani opisuje, prawdopodobnie mogą występować bez konkretnej przyczyny i wskazywać na taką „urodę” Pani dłoni, bądź sugerować pewne schorzenia.

Aby jednoznacznie określić przyczynę takiego stanu rzeczy, należałoby skonsultować się z lekarzem internistą lub dermatologiem. Istnieje przypuszczenie, że jeżeli zostaną wykluczone przypadłości dermatologiczne i estetyczne, będzie zalecona wizyta u chirurga naczyniowego.

Sam efekt szorstkiej skóry dłoni w wyniku kontaktu z wodą mógłby wskazywać na reakcję uczuleniową, chociażby na środki myjące, czy samą wodę. W takim wypadku należałoby (oczywiście w miarę możliwości) ograniczenie moczenia rąk i stosowanie delikatnego mydła o neutralnym ph i naturalnym składzie bez substancji zapachowych.

Blada i sucha skóra dłoni mogłaby również sugerować niedobory żelaza i niedokrwistość. Jednakże, żeby potwierdzić lub wykluczyć tą diagnozę, należałoby wykonać aktualnie takie badania, jak: pełna morfologia krwi, poziom witaminy B12, ferrytyny i kwasu foliowego w surowicy krwi.

Niekiedy również występuje sytuacja, że w przypadku różnic temperatury dochodzi do napadowego skurczu naczyń krwionośnych, co skutkuje nagłą zmianą zabarwienia skóry dłoni. Jest to tak zwany objaw Raynauda.

Ze względu na odległość, trudno wskazać dokładną przyczynę takiej dolegliwości. Proponujemy więc wizytę u specjalisty, aby pomógł odnaleźć przyczynę takiego objawu i zastosował właściwe leczenie.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-syndrom-raynauda

https://uroda.abczdrowie.pl/sposoby-na-suche-dlonie

https://portal.abczdrowie.pl/objaw-raynauda

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.