Co może znaczyć takie mocne poparzenie słoneczne nosa?

Dzien dobry, od kilku lat borykam sie z pewnym problemem. Podczas opalania, nawet jesli zabezpiecze sie filtrem dochodzi do jak domniemam poparzenia nosa. Ostatnio np spedzilam 1h na lodzi w pelnym sloncu, jestem chlodnym typem urody wiec opalam sie na przyslowiowego raka, opalilam sobie rece i twarz. Moj nos zostal najdotkliwiej opalony i po kilku dnich zaczal puchnac, zaczela sie zbierac woda i robic dziwne wykwity ropno-wodne. Oczywiscie nie dotykam tych zmian. Pozniej robia sie strupy i nos jakos dochodzi do siebie ale trwa to okolo 3 tygodni. Do tego dochodzi powiekszony wezel chlonny przyuszniczy. Taka sytuacja miala juz miejsce ok 5 -6 razy w przeciagu kilku lat. Nigdy nie miala opryszczki i wczesniej bralam to jako wlasnie objaw opryszki ale na nosie a nie na ustach... Teraz jednak nie wiem czy to moze byc opryszczka, czy poparzenie sloneczne czy cos innego co uaktywnia sie pod wplywem nadmierej ekspozycji na slonce. Dodatkowo martwia mnie powiekszone wezly chlonne - czsami sa z obu stron czasami tylko z jednej, ale zawsze przy uchu (nad linia zuchwy)

Opis dolegliwości może wskazywać na opryszczkę. Ekspozycja na słońce jest jednym z czynników wywołujących nawroty opryszczki, może ona się pojawić również na nosie. Tłumaczyłoby to również powiększanie się okolicznych węzłów chłonnych. Proponuję wykonać zdjęcia w razie kolejnego nawrotu i zgłosić się z nimi do lekarza. Można również wykonać badanie wymazu lub zeskrobin z aktywnego pęcherzyka (raczej prywatnie, bo trudno będzie pewnie uchwycić moment kiedy zmiany się pojawiają). Kolejną opcją jest próba zastosowania dostępnego bez recepty leku na opryszczkę - Heviran jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów. Należy zapoznać się wcześniej z ulotką leku (czy nie ma przeciwwskazań do jego stosowania). W każdym wypadku proponuję jednak konsultację dermatologiczną - najlepiej ze zdjęciami zmian.