Co może znaczyć ten guz na nadgarstku?

Witam. Pojawił mi się jakiś czas temu guz na nadgarstu który jest twardy.. Na początku bolała mnie ręka w nadgarstu a teraz boli cała ręką. Maści na początku pomagały a teraz już nie. Co to może być? I co z tym zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

guz na nadgarstku, o którym Pani wspomina, to najprawdopodobniej ganglion, określany również jako torbiel galaretowata.

Pojawia się on nie tylko na nadgarstku, ale również w obrębie innych stawów. Przyczyną powstania ganglionu jest nadmierne obciążenie stawu na przykład na skutek codziennego i długotrwałego korzystania z komputera bądź wykonywania czynności angażujących staw nadgarstka.

Nadmierna produkcja płynu w stawie doprowadza do pojawienia się uwypuklenia, czyli właśnie ganglionu. Najlepiej, gdyby udała się Pani do lekarza rodzinnego w celu oceny owej zmiany lub bezpośrednio do ortopedy. Postępowanie w przypadku ganglionu to masaże, ograniczenie ruchów ręką, nakładanie szyny, punkcja połączona z aplikacją leków lub usunięcie metodą chirurgiczną. O tym jednak najlepiej porozmawiać bezpośrednio z lekarzem.

Więcej na ten temat przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ganglion.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.