Co myśleć o takim cyklu u córki?

Córka lat 11 miesiączkuje od listopada 2020 do maja 2021 było wszystko dobrze okresy co 28-32 dni. A w maju cykl trwał 16dni( był strach ale poczekaliśmy do następnego cyklu) i w czerwcu podskoczył do 23 potem kolejny cykl trwał 27 następny 24 następny 23 i teraz dostała znowu za wcześniej bo cykl stał się 21 dniowy. Nie wiem co robić. Badania robione w maju nie wykazały nic. Wszystko mieściło się w normie z hormonów jakie jej zrobiłam. Morfologia ogólnie też dobra. Nie miała tylko wykonanego progesteronu. Czy jest się czym martwić boję się, że następny cykl znowu jej się skróci i będzie poniżej 21 dni, a to już jest ewidentnie za krótki i tak te 21 to już jest dla niej za często i się męczy. Miesiączki trwają do 7 dni. Co mam kupić aby jej chodziaz o parę dni wydłużyć cykl. Proszę o pomoc. Córka ogólnie zdrowa 154wzrost waga 43kg.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

standardowy cykl miesiączkowy trwa około 28 dni, natomiast zdarza się, że u niektórych kobiet obserwuje się pewne odchylenia. Jeśli nie są one większe niż 7 dni, nie ma się czym martwić. Inaczej sprawa się ma z cyklem menstruacyjnym u dziewcząt w wieku 11-18 lat. Dopuszcza się, że przez pierwsze dwa lata miesiączkowania cykle są nieregularne. Więc sytuacja, którą Pani opisuje jest naturalna, ale warto ją obserwować. Wszystko wskazuje na to, że organizm Pani córki potrzebuje jeszcze czasu, aby "złapać" właściwy rytm. Tymczasem może warto sięgnąć po domowe sposoby, by pomóc córce w tym szczególnym dla nie czasie. Ulgę przyniosą ziołowe herbatki z rumianku, krwawnika. Pomocna będzie też lekkostrawna dieta, bogata w żelazo i witaminę C. Jeśli konsultacja z endokrynologiem nie przyniosła żadnych konkretnych zaleceń, zostaje czekać, aż cykl samoczynnie się ureguluje. Życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności. Zapraszamy do lektury artykułów zamieszczonych pod linkami.

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy

https://portal.abczdrowie.pl/krotki-cykl-miesiaczkowy-przyczyny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.