Co oznacza gastropatia zanikowa?

Witam ostatnio miałem robiona gastroskopie i odebrałem wynik badania histopatologicznego w którym jest napisane Obrzeknieta sluzowka trzonu żołądka z niewielkim przewlekłym odczynem zapalnym i ogniskowym bliznowaceniem wycinek został pobrany z trzonu żołądka rozpoznanie kliniczne gastropatia zanikowa refluks zolciowy dwunastniczo- zoladkowy . Moje pytanie co robić czy to oznacza raka żołądka

Lek. Wojciech Zygmunt

Nie, nie oznacza to raka żołądka. Gastropatia zanikowa to przewlekłe zapalenie błony śluzowej, które doprowadziło do ścieńczenia błony śluzowej żołądka. Może ono mieć podłoże autoimmunologiczne (choroba Addisona-Biermera) i wówczas można oznaczyć przeciwciała przeciwko czynnikowi wewnętrznemu Castle'a. W tej chorobie często dochodzi do zaburzonego przyswajania witaminy B12 i rozwoju niedokrwistości złośliwej (polecam wykonać morfologię krwi obwodowej oraz oznaczenie witaminy B12). Ponadto występuje zarzucanie (refluks) żółci z dwunastnicy do żołądka, co stanowi dodatkowy czynnik drażniący dla żołądka. Pozdrawiam i życzę zdrowia.