Co oznacza niepłodność wtórna?

Witam, mam 35 lat i 3 czerwca miałam laparoskopie (usunięcie torbieli z lewego jajnika) wyszło również, że choruje na endometriozę i to prawdopodobnie jest problem, że nie mogę zajść w ciążę, a marzę o tym od czterech lat. Biorę lek Visanne od 18 czerwca (3 opakowania). W lipcu planuję krótki wyjazd nad morze, czy mogę się troszkę poopalać? :) A drugie pytanie, to jakie mam szanse na ciążę? I jeszcze jedno: co to znaczy "niepłodność wtórna"? Pozdrawiam :)

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W ulotce preparatu Visanne napisane jest, że kobiety skłonne do występowania ostrudy powinny unikać ekspozycji na słońce i promieniowanie UV. Powinna Pani zatem bardzo ostrożnie się opalać, tj. najpierw ocenić reakcję skóry. A propos szans na ciążę, jak najbardziej je Pani ma. Nie ma jednak takiej możliwości, by prawdopodobieństwo ocenić w wartościach liczbowych. Niepłodność wtórna oznacza trudności z zajściem w ciążę w przypadku posiadania już potomstwa.